Diskuze nejen o náboženských vztazích v rámci Meeting Brno 2018

Rád debatuji na zajímavá témata a rád se setkávám se zajímavými lidmi. Proto jsem byl velmi potěšen pozváním do diskuze na téma Dialog s jinak věřícími v rámci akce Meeting Brno 2018 na brněnském výstavišti. S profesorem Tomášem Halíkem a zástupcem židovské komunity v Polsku Stanisławem Krajewským jsme diskutovali o náboženstvích a vztazích mezi nimi. O to víc si cením této příležitosti, protože každý z nás přispěl do debaty svými zkušenostmi z jiného prostředí i víry.

Já osobně nejsem typickým reprezentantem náboženského světa, přestože se hlásím k Českobratrské církvi evangelické. Moje zkušenosti v dialogu s lidmi s odlišnými názory vychází především z mého běžného pracovního života. Ve své podstatě je to ale zkušenost podobná té, kterou známe ze světa věřících. Možná se to na první pohled nemusí tak zdát, ale univerzitní prostředí je vnitřně velmi různorodé.

Pro mě je fascinující pozorovat rozdíly mezi jednotlivými fakultami, které vytvářejí vlastní subkultury. Na každé fakultě vidím kolegy, kteří se liší svým vyznáním a základními názory a hodnotami od kolegů na jiné fakultě. Jako rektor univerzity se pohybuji mezi těmito komunitami a působím v roli prostředníka. I proto jsem do jisté míry musel překročit svoji původní identitu “filozofa” či “muzikologa”. Mojí úlohou je vybalancovat různé přístupy a názory lidí na univerzitě tak, abychom vždy našli společný zájem a řeč, a univerzita fungovala co nejlépe. Proto často žertem říkám, že role rektora je něco mezi knězem, psychiatrem a soudcem.

Na pár řádcích nedokáži shrnout vše, co bylo během této debaty řečeno. Důležité ale je, že vztahy nejen mezi odlišnými vírami, ale i lidmi s odlišnými přístupy a pohledy na svět, je potřeba udržovat a snažit se najít v dialogu společnou perspektivu. A i když spolu nebudeme nakonec v mnoha případech souhlasit, je třeba pěstovat kulturu společného laskavého nesouhlasu.

Pokud vás téma naší diskuze zaujalo, můžete si ji celou pustit i s hudebními vložkami Pavla Helana v tomto odkazu.


 

Mikuláš Bek